Main Navigation Menu

Members

2014-2015 AGC Membership (as of September 12, 2014)

51 Faculty/16 Administrators (Voting Members)

 

Jocelyn Bunce
Arts & Sciences
Adjunct Faculty Representative
Fall 2013 – Winter 2015

Lisa Gloege
Arts & Sciences
School-Wide At-Large Rep.
Fall 2013 – Winter 2015

Kate Kryger
Biological Sciences
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2013 – Winter 2015

Ann Alexander
Business
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2013 – Winter 2015

Tim Koets
Computer Information Systems
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2013 – Winter 2015

Jill Woller-Sullivan
Counseling & Career Center
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Mike Whitman
Culinary – SICE
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Diana Kooistra
Dental Auxiliaries
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2013 – Winter 2015

Susan Mowers
English
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Keith Ferguson
Job Training
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Harold Lee
Language & Thought
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Nan Schichtel
Library & Learning Commons
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Troy Walwood
Manufacturing
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2013 – Winter 2015

Nancy Forrest
Mathematics
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Carol VanRandwyk
Music
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Victoria Meyers
Nursing
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Elaine Kampmueller
Physical Sciences
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Sarah Petz
Preschool
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Sandra Lancaster
Psychology
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Heather Richards
Social Sciences
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Juan Fernandez
Visual Arts
At-Large Full-Time Faculty Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Garret Brand
Workforce Development
School-Wide At-Large Rep.
Fall 2014 – Winter 2016

Lynda Jansen
Workforce Development
Adjunct Faculty Representative
Fall 2013 – Winter 2015

These Departments/Programs having less than or equal to five full-time faculty are not required to have an At-Large Representative:

Applied Technology
Per AGC Bylaws
As of 2013-2014

Automotive
Per AGC Bylaws
As of 2013-2014

Criminal Justice
Per AGC Bylaws
As of 2013-2014

Mechanical & Architectural Design
Per AGC Bylaws
As of 2013-2014

Education
Per AGC Bylaws
As of 2013-2014

Occupational & Disability Support Services
Per AGC Bylaws
As of 2013-2014

Occupational Therapy Assistant
Per AGC Bylaws
As of 2013-2014

Radiologic Technology
Per AGC Bylaws
As of 2013-2014

TriO/Student Support Services
Per AGC Bylaws
As of 2013-2014

Wellness
Per AGC Bylaws
As of 2013-2014

 

Department Heads/Program Directors:

Vikki Cooper
Adult & Developmental Instruction
Director
Per AGC Bylaws

Jonathan Larson
Applied Technology
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

Charlie Wells
Athletics
Director
Per AGC Bylaws
Chad Lodenstein
Automotive
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

Leigh Kleinert
Biological Sciences
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

Felix Pereiro
Business
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Luann Keizer
Computer Information Systems
Department Head
Fall 2012 – Winter 2014

Lynnae Selberg
Counseling & Career Center/ Occupational & Disability Support Services
Program Director
Per AGC Bylaws

Nikki Banks
Criminal Justice
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

Daniel Gendler
Culinary – SICE
Program Director
Per AGC Bylaws

Eve Sidney
Dental Auxiliaries
Program Director
Per AGC Bylaws

Becky Brinks
Education
Program Director
Per AGC Bylaws

Janice Balyeat
English
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

Michael Rydman
Language & Thought
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

John Doneth
Manufacturing
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

John Dersch
Mathematics
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

Tom Boersma
Mechanical & Architectural Design
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

Kevin Dobreff
Music
Program Director
Per AGC Bylaws

Michelle Richter
Nursing
Program Director
Per AGC Bylaws

Karen Walker
Occupational Therapy Assistant
Program Director
Per AGC Bylaws

Tom Kaechele
Theater
Program Director
Per AGC Bylaws

Jennifer Batten
Physical Sciences
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

Frank Conner
Psychology
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

Deborah Nordman
Radiologic Technology
Program Director
Per AGC Bylaws

Mike Light
Social Sciences
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

Whitney Harper
TRiO/Student Support Services
Program Director
Per AGC Bylaws

Nick Antonakis
Visual Arts
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

Jodi Gee
Wellness
Department Head
Fall 2014 – Winter 2016

Deans/Associate Deans:

Laurie Chesley
Arts & Sciences
Dean
Per AGC Bylaws

Lilly Anderson
Arts & Sciences
Interim Associate Dean
Per AGC Bylaws

Michael Vargo
Arts & Sciences
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Donna Kragt
Institutional Research & Planning
Dean
Per AGC Bylaws

Ric Underhile
Instructional Support & Interdisciplinary Studies
Associate Dean
Per AGC Bylaws

William Faber
Instructional Support & Interdisciplinary Studies
Interim Dean
Per AGC Bylaws

Daniel Clark
Lakeshore Campus & Regional Centers
Dean
Per AGC Bylaws

David Selmon
Lakeshore Campus & Regional Centers
Interim Associate Dean
Per AGC Bylaws

Diane Patrick
Student Affairs
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Eric Mullen
Student Affairs
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Tina Hoxie
Student Affairs
Associate Provost/Dean
Per AGC Bylaws

John Cowles
Student Success & Retention
Dean
Per AGC Bylaws

Raynard Ross
Student Success & Retention
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Amy Koning
Workforce Development
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Fiona Hert
Workforce Development
Dean
Per AGC Bylaws

Paula Sullivan
Workforce Development
Associate Dean
Per AGC Bylaws

Non-Voting Members:

Jeremy Osborn
Center for Teaching Excellence
Yearly Appt./2014-2015

Jody Graves
Information Technology
Yearly Appt./2014-2015

Pat Ingersoll
Library & Learning Commons
Yearly Appt./2014-2015

Patti Trepkowski
Interim Ex-Officio/Non-Voting Member
Per AGC Bylaws

Lisa Freiburger
Business & Financial Services
Yearly Appt./2014-2015

Julie Parks
Workforce Training
Yearly Appt./2014-2015

AGC Executive Committee: 

Jennifer Batten
Physical Sciences
Department Head Representative
Fall 2014 – Winter 2016

Daniel Gendler
Culinary-SICE
Department Head Representative
Fall 2013 – Winter 2015

Ann Alexander
Business
At-Large Representative
Fall 2014 – Winter 2016

Jill Woller-Sullivan
Counseling & Career Center
At-Large Representative
Fall 2013 – Winter 2015

Amy Koning
Workforce Development
Administrator Representative
Per AGC Bylaws

Laurie Chesley
Arts & Sciences
Administrator Representative
Per AGC Bylaws